Jak wybrać odpowiednie kołki/wkręty piłkarskie

Wydawać mogłoby się, że sprawa jest bardzo prosta. Masz korki np. od Pumy, wpisujesz w wyszukiwarkę „kołki do butów piłkarskich Puma” kupujesz i po sprawie.


Nie do końca 😊.


Ponieważ w Twojej wyszukiwarce nie znajdujesz takich. I co teraz? Właśnie tutaj zaczyna się zabawa. Pomimo, że nie wszystkich producentów kołki/wkręty są łatwo dostępne to bardzo ciężko znaleźć jakiekolwiek informacje na temat potencjalnych zamienników.


Jakby tego było mało, uwierz nam na słowo, że kołki od Adidasa wcale nie muszą pasować do korków marki Adidas. Wręcz przeciwnie, mogą pasować do korków od Nike 😊. Ale spokojnie po to jesteśmy my, żeby rozwiać wszystkie Twoje pytania i wątpliwości. Udanej lektury.

No to jedziemy!

Weźmy sobie na sam początek takiego Adidasa. Zdecydowanie najlepszy jeżeli chodzi o kołki/wkręty piłkarskie na rynku piłkarskim. Krótko zwięźle i na temat. Dlaczego tak? Ano dlatego, że posiadają aż 6 rodzajów kołków/wkrętów. Dodatkowo te produkty są bardzo łatwo dostępne. Mając mixy marki Adidas masz naprawdę wystarczająco duży wybór i nie musisz dwoić się i troić, żeby znaleźć kołki/wkręty do swoich korków.

Istnieje również jeden minus. Na stronie głównej Adidasa nie ma szczegółowo sprecyzowanego opisu poszczególnych kołków/wkrętów. Chcesz przykład? Proszę bardzo, REPLACEMENT CERAMIC STUDS. W opisie tych ceramicznych kołków widnieje, że są przeznaczone do butów World Cup, natomiast nigdzie nie jest wspomniane, że tylko i wyłącznie do World Cup. Przykład numer dwa, TPU REPLACEMENT STUDS. W opisie tych kołków jest bardzo fajnie podane, że pasują do linii X, Predator a także Nemeziz. Ale czy to oznacza, że nie pasują do serii Copa?

No to krótkie sprostowanie, REPLACEMENT CERAMIC STUDS pasują wyłącznie do World Cup (w dalszej części trochę o tym więcej). TPU REPLACEMENT STUDS pasują również do serii Copa.

Adidas posiada:

  • 3 rodzaje wkrętów aluminiowych (amelinowych 😉) do gry na miękkiej murawie
  • 2 rodzaje kołków ceramicznych (różnią się wyłącznie tym, że jedne są w całości ceramiczne natomiast drugie są ceramiczne z końcówkami aluminiowymi)
  • TPU studs


Wkręty/kołki Adidas:

  • REPLACEMENT SOFT GROUND CONICAL STUDS – w kształcie stożków, 4x11mm; 8x8mm
  • REPLACEMENT SOFT GROUND STUDS – w kształcie bardziej owalnym, 4x11mm; 8x8mm
  • REPLACEMENT SOFT GROUND LONG STUDS – w kształcie bardziej owalnym, 4x14mm; 8x11mm
  • REPLACEMENT CERAMIC STUDS – 4x16mm; 8x13mm
  • REPLACEMENT STUDS – 4x16mm; 8x13mm
  • TPU REPLACEMENT STUDS – 4x9mm; 8x6mm

Zastanawiasz się pewnie co to jest to TPU, już wyjaśniamy. TPU to bardzo ciekawy materiał z którego są robione kołki, oznacza on termoplastyczny poliuretan, który posiada właściwości dzięki którym przypomina elastyczną gumę. Jest więc bardziej zabezpieczony przed pękaniem czy ukruszeniem, dodatkowo dobrze amortyzuje.

UWAGA! MEGA TIP!

Jeżeli posiadasz mixy od Adidasa i potrzebujesz mieć również lanki to uwierz, że kołki TPU to NAJLEPSZA OPCJA. Nie musisz kupować dodatkowej pary butów. Kołki te idealnie sprawdzają się do gry na naturalnej nawierzchni jak i na sztucznej, co prawda nie zaleca się gry w lankach bądź mixach na sztucznej nawierzchni, jednak jeżeli należysz do tej grupy graczy, którym to ani trochę nie przeszkadza, to jesteś w stanie zaoszczędzić całkiem sporo pieniędzy.

UWAGA! WAŻNE

Rozwiązanie to jest naprawdę fajną opcją, jednak niestety ma również wadę. W przypadku jakiegokolwiek rozklejenia buta, każdy specjalista ds. reklamacji napisze w uwagach O TAK „Rozklejenie podeszwy od cholewki wywołane jest poprzez niestosowne użytkowanie obuwia, grę na sztucznej nawierzchni”. W przypadku reklamacji jest 99% szans, że zostanie odrzucona. Jeżeli jednak grasz w lankach na sztucznej murawie, tak czy siak reklamacja nie będzie uznana, a więc jest to idealne rozwiązania dla Ciebie.

Jeżeli chodzi o wkręty aluminiowe polecamy te w kształcie stożków, dają naprawdę dobrą przyczepność i powinny być wystarczające. Jeżeli jednak grasz na naprawdę grząskiej murawie, najlepiej sprawdzą się dłuższe REPLACEMENT SOFT GROUND LONG STUDS.

Kołki ceramiczne nie pasują do żadnej z linii Copa, X, Nemeziz czy Predator. Posiadają całkowicie inny gwint. Są zdecydowanie dłuższe bo o 0,5 cm. Jako piłkarze w dalszym ciągu praktykujący ten piękny sport jednogłośnie uważamy, że są zdecydowanie za długie aby ich używać do gry na np. sztucznej nawierzchni

NO TO HIT NA KTÓRY CZEKAŁEŚ!

REPLACEMENT CERAMIC STUDS pasują do butów od Nike, Puma oraz New Balance. Nic więcej nie zamierzamy tutaj pisać, tym pięknym akcentem kończymy temat Adidasa 😊.

Jeżeli kończymy temat Adidasa to oczywistym jest, że zaczynamy Nike. Tutaj nie jesteśmy w stanie przeprowadzić tak szczegółowej analizy jak w przypadku wcześniejszym. Nike wychodzi z założenia, że jeżeli produkują buty z podeszwą SG no to są to buty przeznaczone do gry na miękkiej nawierzchni, koniec i kropka.

Oznacza to, że nie mam możliwości zakupienia kołków plastikowych ponieważ takie najzwyczajniej  nie istnieją. Oczywiście masz możliwość zakupu wkrętów (aluminiowych) od Nike jednak nie są tak dobrze dostępne jak te od Adidasa (przy zakupie mixów dostajesz razem z butami, wkręty wraz z kluczem od każdego producenta).

Nasuwa się zatem pytanie, czy jest w ogóle możliwe używanie kołków plastikowych w butach marki Nike? Otóż odpowiadamy – jest taka możliwość.

Wcześniej przez nas wspominane kołki REPLACEMENT CERAMIC STUDS pasują do butów Nike. No dobrze, niby wszystko fajnie, ale nie do końca. Mając możliwość sprawdzenia, oczywiście to zrobiliśmy i według nas nie jest to zbyt dobra opcja, 13mm to już naprawdę wystarczająca wysokość kołków, którymi przypominamy – mamy grać na sztucznej murawie. A co dopiero jeszcze mieć wkręcone 16mm kołki na pięcie buta.. 
Wygląda to mniej więcej tak:

No te 13mm jeszcze jesteśmy w stanie polecić, nasuwa się zatem pytanie, no ale jak? Kupować specjalnie 2 opakowania kołków, żeby wkręcić wyłącznie 13mm? No jest to trochę bez sensu.. Jednak na upartego można tak zrobić.
Oto zdjęcie buta z wkręconymi wyłącznie 13mm kołkami (tutaj akurat kołki od Futbolsport):

Futbolsport produkuję swoje zamienniki, które pasują do Nike, Puma, New Balance. Są jednak jeszcze dłuższe co wcale nam nie ułatwia rozwiązania tego problemu.

Natomiast tutaj znajduję się zdjęcie buta z wkręconymi kołkami od Futbolsportu (tylne kołki mają 18mm!):

Na sam koniec zostało nam napisać co nieco o wkrętach i kołkach marki Puma. Trzeci z liderów rynku butów piłkarskich na świecie ma jeszcze inne podejście, otóż Puma produkując lanki wychodzi z założenia, że są to również buty do gry na sztucznej murawie. Zauważ, że każdy z modeli Pumy wraz z oznaczeniem podeszwy „FG” posiada dopisek „AG”. Oto przykład:

Można to rozumieć w taki sam sposób jak w przypadku firmy Nike, a więc nie istnieją kołki plastikowe bądź też gumowe marki Puma. Masz możliwość zakupienia aluminiowych o wymiarach 11mm i 13mm. W razie gdybyś nie mógł znaleźć owych wkrętów, masz również opcje zamienników od Futbolsportu, są identyczne, oto one:

Odnośnie kołków do innych modeli butów, czy też kołków/wkrętów od innych producentów będziemy na bieżąco dla Ciebie się rozwijać, edukować i publikować oczywiście 😊.

Na sam koniec mamy krótkie podsumowanie całego artykułu. Marki takie jak Puma czy Nike wychodzą z założenia, że jeżeli zamierzasz grać na sztucznej murawie to powinieneś zakupić lanki bądź turfy (w przypadku Pumy) albo buty z podeszwą AG bądź turfy (w przypadku Nike). Oferują wyłącznie wkręty aluminiowe do butów z podeszwą SG. Adidas ma natomiast inne podejście, posiadają obuwie na każdą nawierzchnię plus coś czego nie posiadają Nike i Puma, a więc kołki TPU oraz ceramiczne. Możemy to rozumieć w taki sposób, owszem możesz używać kołków TPU w butach o podeszwie SG i grać w nich na sztucznej murawie ALE na własną odpowiedzialność, ponieważ jest 99% szansy, że w razie reklamacji buta dostaniesz oddalenie.

Mamy nadzieje, że dotrwałeś do końca tego artykułu a co ważniejsze, że był i będzie dla Ciebie przydatny.

Dzięki za uwagę! Cześć!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart